تلفن : 02142312

صفات و ویژگی های مشترک کودکان تیزهوش◀️ اگر به نظر می رسد کودک شما دایره لغات گسترده ای دارد، حافظه خوبی دارد و زود شروع به خواندن کرده است، ممکن است از خود بپرسید که آیا کودک شما با استعداد است یا نه. در حالی که هیچ دو کودک تیزهوشی دقیقاً شبیه هم نیستند، برخی ویژگی‌ها وجود دارد که به نظر می‌رسد در کودکان تیزهوش بیشتر باشد.

◀️ مرور یک چک لیست از ویژگی‌های مشترک موجود در کودکان با استعداد، اولین قدم سریعی است که والدین می‌توانند برای تشخیص اینکه آیا یک کودک با استعداد دارند یا خیر، بردارند.
 
◀️ ویژگی های شناختی
کودکان تیزهوش در ویژگی ها و توانایی های خود متفاوت هستند. برخی از کودکان تیزهوش، بسیار مراقب، بسیار کنجکاو و تا حد زیادی مستقل هستند و تفکر انتقادی دارند. برخی از بچه‌های با استعداد حتی ممکن است دارای طیف وسیعی از علایق و مهارت‌های استدلالی عالی باشند.

◀️ آنها مفاهیم را سریع تر و با تمرین و تکرار کمتری نسبت به نیاز همسالان خود یاد می گیرند. به یاد داشته باشید که هر کودک تیزهوشی این ویژگی های شناختی را نشان نمی دهد. تنها راه برای تعیین واقعی اینکه آیا فرزند شما با استعداد است یا خیر، اندازه گیری ضریب هوشی او توسط یک روانشناس مجرب کودک است.

◀️ ویژگی های اجتماعی و عاطفی

بسیاری از افراد ویژگی‌های اجتماعی و عاطفی منفی مانند گوشه‌گیری، سازگاری کمتر و درون‌گرایی بیشتر را به دانش‌آموزان با استعداد نسبت می‌دهند اما اکثر مطالعات نشان می‌دهند که دانش‌آموزان تیزهوش از نظر ویژگی‌های اجتماعی و عاطفی، مشابه یا کمی برتر از بچه‌های با توانایی متوسط هستند.

◀️ برخی از کودکان تیزهوش با ایجاد علاقه در مسائل فلسفی و اجتماعی از همسالان خود متمایز هستند و ممکن است در مورد انصاف و بی عدالتی واکنش هایی نشان دهند. آنها همچنین می توانند کمال گرا بوده و توقعات زیادی از خود و دیگران داشته باشند.
به یاد داشته باشید که هر کودک با استعدادی این ویژگی ها را نشان نخواهد داد. 

◀️ دیگر ویژگی ها
بیشتر کودکان با استعداد از یادگیری چیزهای جدید لذت می برند. آن‌ها احتمالاً کتاب‌ها و مجلاتی را که برای کودکان بزرگ‌تر در نظر گرفته شده است، ترجیح می‌دهند و نگرش شکاکانه، انتقادی و ارزیابی‌کننده دارند.
آنها معمولا دایره لغات گسترده ای دارند و ممکن است زودتر از همسالان خود شروع به خواندن کنند.
 
◀️ در حالی که برخی از مشترکات در مورد استعداد وجود دارد، مهم است به یاد داشته باشید که تعریف یکسانی برای با استعدادی وجود ندارد. برخی از کودکان ممکن است در بسیاری از زمینه ها و برخی دیگر ممکن است در یک زمینه خاص استعداد داشته باشند. 
شناسایی زودهنگام توانایی‌های فرزندتان می‌تواند به شما و معلمانش کمک کند تا به او کمک کنید به پتانسیل‌های خود دست یابد.