تلفن : 02142312

راه های سالم برای ابراز حسادت در روابط عاشقانه◀️ بسیاری از ما حسادت را احساسی منفی می انگاریم. ما یک فرد حسود را فردی می‌دانیم که نسبت به رابطه خود احساس اضطراب می‌کند و یا به هر حرکتی در رابطه مشکوک است، خواه موجه باشد یا نباشد.
در حالی که اشکال وسواس گونه حسادت می تواند کاملاً ناسالم باشد گاهی نیز حسادت یک احساس سالم است که در یک رابطه تجربه می شود.

◀️ اگر احساس حسادت را در رابطه خود تجربه می کنید، لازم نیست آنها را در خود نگه دارید. البته برخورد تهاجمی با شریک عاطفی نیز نمی تواند مواجهه ی سالمی باشد.

◀️ در چنین شرایطی چگونه رفتار کنیم؟

▪️با کمی درون نگری شخصی شروع کنید.
برخی از افراد بیشتر از دیگران مستعد حسادت هستند. صرف مدتی برای در نظر گرفتن واکنش‌های خود نسبت به سایر روابط، رفتارها یا سایر فعالیت‌های شریک زندگی‌تان که حسادت شما را بر می انگیزد، می‌تواند بینشی در مورد آنچه اتفاق می‌افتد تا شما حساس شوید، ارائه دهد. در مورد احساسات خود با یک درمانگر یا دوست خوب صحبت کنید.

▪️قبل از مکالمه آماده باشید.
بهتر است گفتگو را در زمان تنش زا شروع نکنید. کمی وقت بگذارید و آنچه را که می خواهید بگویید از قبل یادداشت کنیدزیرا این کار به شما در جمع آوری افکارتان کمک می کند. 

▪️از نگرانی ها حرف بزنید؛ نه اتهامات!
اگر در مورد تمام کارهایی را که شریک عاطفیتان انجام می دهد تا باعث حسادت شما می شود، گفتگو کنید، او را به حالت تدافعی می برید. در عوض، به جای اینکه از در سرزنش یا اتهام زنی در بیایید، بر احساسات و نگرانی های خود تمرکز کنید.

▪️مثلا بگویید: «می‌خواهم از برخی احساسات حسادت‌آمیز خودم حرف بزنم »، به جای اینکه «تو این اواخر خیلی مرا حسود کرده ای!»

▪️صبور و دلسوز باشید.
حتی اگر این احساسات را تا حد امکان با حساسیت مطرح کنید، باید انتظار داشته باشید که شریک عاطفی شما عکس العمل های شدیدی نشان دهد. همانطور که به احساسات خودتان اجازه بروز داده اید، سعی کنید به احساسات شریک زندگی خود نیز فضا بدهید. به یاد داشته باشید که آنها ممکن است برای هضم همه اینها به زمان نیاز داشته باشند و ممکن است بلافاصله پاسخ منطقی یا دلسوزانه ای نداشته باشند.

▪️زوج درمانی را در نظر بگیرید
گاهی اوقات ممکن است صحبت با شریک زندگیتان در مورد حسادت آنطور که انتظار داشتید پیش نرود. قابل درک است، زیرا حسادت یک احساس بسیار قوی و دشوار است. در چنین شرایطی می توانید با مراجعه به یک زوج درمانگر، راهنمایی او را در مسیر هدایت احساساتتان و کمک به رابطه به همراه داشته باشید.