تلفن : 02142312

طرحواره نقص و شرم


◀️ حساسیت بیش از حد به انتقاد و طرد شدن،
بی ارزش کردن خود و اجازه دادن به دیگران برای بدرفتاری با ما،
مقصر دانستن خود در مشکلاتی که تقصیر ما نیست،
انتخاب دوستان انتقادکننده و طردکننده،
و ماندن در روابط ناکارآمد با این دلیل که "خوش شانس" هستیم که کسی ما را تحمل می کند،

همه می توانند از دلایلی باشند که طرحواره نقص و شرم در شما فعال است.

◀️ این طرحواره در بزرگسالانی وجود دارد که در کودکی مورد آزار، نادیده گرفته شدن یا طرد شدن قرار گرفته اند. 
◀️ به عنوان کودک، ما نمی توانیم بپذیریم که والدین یا مراقبانمان مقصر هستند؛ بنابراین رفتار توهین آمیز یا سهل انگارانه آنها را دلیلی بر نقص های خودمان می پنداریم و درگیر افکاری می شویم که ای کاش فرزند بهتری بودم، ای کاش دوست داشتنی بودم و ...

◀️ البته طرحواره نقص و شرم تنها در افرادی که با آنها بد رفتاری آشکاری شده باشد شکل نمی گیرد؛ بلکه اگر همه نیازهای فیزیکی و مادی‌مان برآورده شده باشد اما کسی در اطرافمان به افکار و احساسات ما توجه نکرده باشد، هنوز هم احتمال فعال شدن این طرحواره در ما وجود خواهد داشت.

◀️ این طرحواره یکی از فراگیرترین طرحواره هاست و شاخه های آن به تمام زمینه های زندگی ما می رسد و مانع از برآورده شدن بسیاری از نیازهای عاطفی می شود، تأثیر عمیقی بر روابط ما دارد و می تواند از ایجاد ارتباطات صمیمی جلوگیری کند. ما آنقدر متقاعد شده‌ایم مشکلی در ما وجود دارد که به سختی می پذیریم کسی به ما نزدیک شود. 

◀️ ما به ندرت احساسات و نیازهای واقعی خود را بیان می کنیم و بنابراین ممکن است در نهایت احساس تنهایی کنیم. همچنین دارای احساسات عمیق شرمساری هستیم که باعث می شود در درون خود احساس ناراحتی کنیم و در ارتباط با دیگران بسیار مضطرب باشیم.

◀️ این طرحواره با بوجود آمدن احساس تنفر از خود و فعال بودن دائمی منتقد درونی می تواند باعث بروز افسردگی شود. در چنین شرایطی ما معمولاً اعتماد به نفس نداریم، عزت نفس پایینی داریم و اغلب با تصویر بدن خود نیز مشکل داریم.


◀️ اگر طرحواره نقص و شرم در شما فعال است، اولین قدم این است که در زمان های بروز آن آگاه باشید و بدانید که این افکار و رفتار صرفا به دلایلی که از کودکی شما می آیند فعال شده اند نه اینکه قطعا نقصی در شماست. سپس برای دریافت کمک حرفه ای و تغییر نحوه افکار خود و جایگزینی آنها با افکار و باورهای صحیح، به یک درمانگر حرفه ای مراجعه کنید.